Prečo je húževnatosť dôležitejšia ako IQ, keď sa rozhoduje o úspechu?
Prídete na párty starého priateľa a stretnete mnoho ľudí zo strednej, ktorých ste roky nevideli. A popri debate nad jednohubkami a drinkami zrazu pocítite, že sa vytvára akási súťaž o tom, kto je na tom lepšie.
A pri porovnávaní úspechov v kariére zrazu šokujúco zistíte, že to dieťa zo školy s geniálnym IQ, ktorému všetci učitelia predpovedali fantastickú budúcnosť, má problémy so svojou kariérou. Začudujete sa, ako je to možné. Je to predsa osoba, o ktorej si všetci mysleli, že vynájde niečo, čo zmení svet.
Ukazuje sa, že inteligencia nemusí byť najlepším indikátorom budúcich úspechov. Podľa psychologičky Angely Duckwortha tajomstvom mimoriadnych výsledkov nie je talent. Podľa nej je to špeciálna kombinácia vytrvalosti a nadšenia, ktoré označuje ako “húževnatosť”.
Duckworth roky študovala ľudí a snažila sa pochopiť, vďaka čomu sú tí najlepší takí úspešní. A jej zistenia prekvapili dokonca aj ju samotnú. Nezáležalo na výsledkoch testov, ktoré sa používajú v USA na prijatie na univerzitu. Nezáležalo na IQ. Dokonca ani diplom z top biznis školy nezaručoval jeho držiteľovi automaticky úspech. “Bola to kombinácia nadšenia a vytrvalosti, ktorá týchto mimoriadne úspešných ľudí odlišovala,” povedala Duckworth. “Jednoducho boli húževnatí.”
Čo to podľa Duckworth presne znamená? Podľa nej ide o neobyčajnú odolnosť a pracovitosť, v podstate až do takej miery, že ste ochotní pokračovať aj napriek ťažkostiam, prekážkam a dokonca aj neúspechom. Dôležité je neustále sa snažiť o zlepšovanie.
Okrem tejto vytrvalosti sa húževnatosť zakladá aj na nadšení. Pre veľmi úspešných je totiž podľa Duckworth samotná cesta rovnako dôležitá ako cieľ.
“Ak aj niektoré z vecí, ktoré museli robiť, boli nudné alebo frustrujúce, dokonca bolestivé, ani by ich nenapadlo, aby sa vzdali. Ich nadšenie pretrvalo.”
Jej výskum ukázal, že prirodzený talent nebol hlavným rozdielovým faktorom v tom, kto bol a kto nebol veľmi úspešný. Oveľa viac záležalo na úsilí ako na IQ. Duckworth dokonca prišla s dvomi rovnicami, ktoré použila na vysvetlenie celého konceptu.
Talent x Úsilie = Schopnosť
Schopnosť x Úsilie = Úspech
“Talent je niečo, čo určuje, ako rýchlo si zlepšujete schopnosti, keď do nich investujete úsilie. Úspech je niečo, čo dosiahnete, keď si vezmete nadobudnuté schopnosti a použijete ich,” vysvetľuje Duckworth.
Ako si na rovniciach všimnete, úsilie sa počíta dvakrát. Preto výsledky IQ alebo vysokoškolských testov nie sú dobrým ukazovateľom toho, či bude niekto v budúcnosti úspešní. Pretože tieto testy postrádajú najdôležitejšiu časť rovnice – úroveň úsilia osoby – ktoré Duckworth označuje ako faktor húževnatosti (úroveň vytrvalosti a nadšenia).
A čo to znamená pre vás? Znamená to, že je úplne v poriadku, ak nie ste najmúdrejšou osobou v miestnosti alebo najšikovnejšou v práci. Znamená to, že úsilie, ktoré vložíte do svojich cieľov a vaše odhodlanie počas celej kariéry sú dôležitejšie veci ako testy alebo výška IQ.
Prečo? Pretože húževnatosť vždy porazí talent. Alebo ako hovorí Duckworth, “Náš potenciál je jedna vec. Čo s ním spravíme je však niečo celkom iné.”
Autorka Lisa Quast píše pre Forbes US o kariére a je autorka knihy Secrets of a Hiring Manager Turned Career Coach: A Foolproof Guide to Getting the Job You Want. Every Time.
Zdroj: http://www.forbes.sk/preco-huzevnatost-dolezitejsia-iq-ked-sa-rozhoduje-uspechu/#citat-dna